yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Yatırımcılara uzun vadede takviye sağlıyor! İşte 10 soruda Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi

AA

yatırım, üretim, istihdam ve ihracat maksatlı ekonomik program kapsamında çeşitli dalların gelişimini dayanaklarla hızlandırmayı amaçlıyor.

Bu kapsamda uygulamaya alınan programlardan biri de YTAK oldu.

Programla yüksek teknolojili eserlerin üretilerek yurt dışına katma pahalı satışı öngörülüyor.

Yatırımcıların uzun vadeli ve uygun şartlarda yatırım kredisine erişim sağlaması, yüksek teknoloji yatırımlarını hızlandırması, cari istikrar ve fiyat istikrarına katkı vermesi hedeflenen YTAK’a müracaatlar 20 Aralık’ta başlıyor.

YTAK Programı, 20 Aralık’tan itibaren çeşitli alanlarda iş yapan kişi ve kuruluşların projelerini uygulamalarına imkan sağlayacak.

Peki kredi kimleri kapsıyor, hangi vadelerde alınacak ve nasıl geri ödenecek. Tüm bu soruların yanıtları ve daha fazlası:

YTAK’a ait merak edilen 10 soru-10 cevap

1-YTAK nedir?

Nitelikli yatırımları desteklemek için oluşturulan bir program niteliği taşıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) programı yine yapılandırdı. Buna nazaran, firmaların yatırım projeleri için alacakları “teknoloji ve strateji puanı (TSP)” göz önünde bulundurularak, toplam yatırım meblağı en az 1 milyar lira olan projelere aracı bankalar kanalıyla YTAK tahsis edilecek. Azami 10 yıl vadeli kullandırılacak kredilerin faiz oranı, TSP, yatırım kapsamında yurt dışından sağlanan finansman oranı, finansal sağlamlık değerlendirmesine bağlı olarak yüzde 30 ila yüzde 15 aralığında belirlenecek. Yeni YTAK Programı’na yıllık 100 milyar lira limit ayrıldı. Program kapsamında 3 yıl boyunca toplam 300 milyar lira limit tahsis edilmesi planlanıyor.

2-Kimler başvurabilecek?

Yalnızca Türkiye’de yerleşik şirketler YTAK’a başvurabilecek. Stratejik yatırımlar, proje bazlı yatırımlar ve Teknoloji Odaklı Sanayi Atılımı Programı kapsamında desteklenen yatırımlar, eser yahut teknoloji şartı aranmaksızın müracaatta bulunabilecek. yapacaklarda, belirlenen stratejik öncelikli eser ve teknoloji alanı listesinde yer alan bir teknoloji alanında geliştirme faaliyetinde bulunma ve bu teknolojilere dayalı sistemlerin üretilmesine dönük yatırım yapılmasını hedefleyen projesi olma üzere kurallar aranıyor. Yatırım projelerinin büyüklüğü 1 milyar liradan az olamayacak.

3-Başvurular nasıl yapılacak?

YTAK için müracaatlar, 20 Aralık’tan itibaren Bakanlıkça uygulamaya konulacak elektronik portal () üzerinden çevrim içi alınacak. Müracaatlar, ön müracaat ve kesin müracaat olmak üzere iki kademeli yapılacak. Türkiye’de yerleşik şirketler tarafından gerçekleştirilebilecek müracaatlar, portal üzerinden firmalar ismine yetkilendirilmiş gerçek şahıslar tarafından yürütülecek.

4-Başvurularda kısıtlar neler?

<

YTAK’a bir yatırımcı en fazla 3 farklı müracaat yapabilecek. Birebir içerikle diğer bir müracaat yapılması durumunda mükerrerler reddedilecek. Finansman programının sona ermesi, durdurulması yahut programa tahsis edilmiş limitlerinin dolması durumunda yapılan duyuru kapsamında müracaat alınmasına son verilecek.

5-Ön müracaat ve kıymetlendirme etabı nasıl olacak?

Ön müracaat süreci içinde sunulan bilgiler, “Firmanın projeyi muvaffakiyetle hayata geçirmek ve hedeflenen nitelikte üretim yapabilmek için gerekli teknik yeterlilik ve kapasiteye sahip olması” ön şartı açısından pahalandırılacak. Ön şartı sağladığına karar verilen müracaat sahipleri, kesin müracaat yapmaya hak kazanacak.

Ön müracaat süreci içinde sunulan bilgilerin incelenmesi sonucunda, müracaatta düzeltilmesi gerekli (maddi kusur, uyumsuz beyan gibi) konular bulunduğunun anlaşılması halinde, müracaat sahibi düzeltme yapılması için bilgilendirilecek.

Değerlendirme süreci, gerekli düzeltmelerin müracaat sahibince tamamlanmasının akabinde devam ettirilecek. Bakanlık kıymetlendirme etabında gerekli görmesi halinde ek bilgi talep edebilecek ve başka kamu kurumları nezdinde yatırımcıya dair ya da yatırımla bağlı tüm bilgilere ulaşabilecek.

Teknik Komite tarafından uygun görülmeyen, yatırım teşvik evrakı bulunmayan, ön şartı karşılamadığına karar verilen ve düzeltmenin talep edildiği formda yapılmadığının anlaşıldığı müracaatların kıymetlendirme süreci sonlandırılacak.

6-Kesin müracaat süreci nasıl işleyecek?

Kesin müracaat evresinde yatırımcının, “Yatırım Projesi Teknoloji/Strateji Kıymetlendirme Formu”nda yer alan kriterlerin değerlendirilebilmesi için zarurî tüm bilgi ve evrakları elektronik portal üzerinden sunarak başvurusunu tamamlaması gerekecek. Ön müracaatın onaylanmasını müteakip 3 ay içinde kesin müracaat tamamlanmazsa kıymetlendirme süreci sonlandırılacak. Kesin müracaat sürecinde sunulan bilgilerin incelenmesi sonucunda, müracaatta düzeltilmesi gerekli konular bulunduğunun anlaşılması halinde, müracaat sahibine gerekli düzeltmelerin yapılması için 1 ay müddet tanınacak. Düzeltmenin belirtilen müddette talep edildiği biçimde yapılmadığının anlaşılması durumunda kıymetlendirme süreci sonlandırılacak.

7-Puanlama sistemi nasıl olacak?

Kesin müracaatın tamamlanmasının akabinde Teknik Komite’deki lider ve üyelerin her biri tarafından ön şart haricindeki kriterlere nazaran puanlama yapılarak “Yatırım Projesi Teknoloji/Strateji Kıymetlendirme Formu” doldurulacak. Verilen puanların aritmetik ortalaması alınarak oluşturulan form, elektronik portal üzerinden firmaya bildirilecek. Teknik Komite tarafından yatırım teşvik evrakı bulunmadan finansman programına başvurması uygun görülen projeler için yatırımcıya ayrıyeten resmi yazıyla bildirim yapılacak.

8-Talep edilen evraklara nereden ulaşılacak?

Başvuru sürecinde yapılacak değerlendirmeye temel alt kriterler ve müracaat sahibinden talep edilecek bilgi ve evraklar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayına açılacak elektronik portalda ilan edilecek.

9-YTAK kapsamında kaç eser desteklenecek?

YTAK çerçevesinde 1 milyar lira ve üzeri seviyede yatırım projeleri için SARS ve koronavirüs aşıları, insülin içeren ilaçlar, hava filtreleyen ve arıtabilen makine ve aygıtların da yer aldığı 284 stratejik öncelikli eser belirlendi.

10-Finansman projesiyle hangi teknoloji alanları desteklenecek?

Program kapsamında akıllı şebeke ve lazer teknolojilerinden dijital ikizlere, dikey tarım uygulamalarından yeni jenerasyon araçlara, sanal gerçeklik sistemlerinden akıllı ve beyin implantlarına, yapay zeka temelli otonom sürüş teknolojilerinden blok zincirlere, giyilebilen teknolojilerden güç hasadı ve depolaması yapabilen esnek elektronik aygıtlara, besin hijyeni sağlamaya yönelik başta et eserleri olmak üzere robotik kesim teknolojilerinden ender hastalıkların tedavisinde kullanılacak ilaçlara, sıhhat kesimine yönelik 3 boyutlu yazıcı teknolojilerinden toz geri dönüşüm ve filtreleme sistemlerine kadar 261 teknoloji alanındaki projeler desteklenecek.

Programla ilgili ne dediler?

Cevdet Yılmaz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, YTAK Programı’na ait yaptığı değerlendirmede, projenin Türkiye’yi ileriye taşıyacak, cari açığını düşürecek, teknolojik düzeyini yükseltecek stratejik yatırımlara, elverişli koşullarda, uzun vadeli kredi sağlamayı hedeflediklerini söylemişti.

Mehmet Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı de programla dış ticarette kıymetli hissesi olan yüksek teknoloji eserlerin üretimine güçlü takviye sağlayacaklarını belirterek, “Cari açığı kalıcı olarak azaltmayı hedefliyoruz.” tabirini kullanmıştı.

Mehmet Fatih Kacır

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da şu değerlendirmede bulunmuştu:

Bu program, yatırımcılarımızın uzun vadeli ve uygun şartlarda yatırım kredisine erişimini sağlayacak, yüksek teknoloji yatırımlarını hızlandıracak, cari istikrar ve fiyat istikrarına katkı sağlayacak.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bütçe kasım ayında fazla verdi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.