yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Yeni taban fiyat Cumhuriyet tarihinin en yükseği! CHP’den birinci yorum geldi

ANKA

Milyonların merakla beklediği yeni taban fiyat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı son toplantıda aşikâr oldu.

Buna nazaran, 11 bin 402 liradan yüzde 49 artırımla 17 bin 2 liraya çıktı.

Yapılan yüzde 49’luk artırımla birlikte 17 bin 2 TL’ye ulaşan taban fiyat, 578 ile dolar cinsinden de 21 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

Cumhuriyet tarihinin en yükseği

578 dolara tekabül eden taban fiyat, Cumhuriyet tarihinin hem TL, hem dolar bazındaki en yüksek minimum fiyatı olarak tarihe geçti.

CHP beğenmedi: Beklentileri karşılamadı

Ancak ana muhalefet partisi yetersiz olduğunu düşünüyor.

yılı için tespit edilen taban ücrete CHP’den birinci yorum, Hazine ve Maliye Bakanlığından Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Yalçın Karatepe’den geldi.

Beklentilerin karşılanmadığını belirten Karatepe, şu sözleri kullandı:

“Büyükşehirlerde ortalama konut kirası düzeyinde”

Bugün açıklanan 17 bin 2 TL’lik meblağ büyükşehirlerde ortalama konut kirası seviyesindedir. Türk-İş’in hesaplamasına nazaran, Kasım ayında açlık sonu 14 bin 25 TL’ye, yoksulluk hududu 45 bin 686 TL’ye yükseldi. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 18 bin 239 TL’ye yükselmiş durumda.

Görüldüğü üzere bugün açıklanan taban fiyatı temel aldığımızda, şayet ailede üç taban fiyat elde eden çalışan yok ise o hane fakirdir. Bu işsizlik ortamında da bir meskenden 3 kişinin çalıştığını düşünmekte hayaldir. Açıklanan bu meblağ milyonlarca işçiyi açlığa ve sefalete mahkûm ettiği görülmelidir.

“Yılın ikinci yarısında tekrar bir fiyat belirlenmesini sağlamalıyız”

Emeğin mili gelirden aldığı hisse TÜİK bilgilerine nazaran de daima azalmaktadır. Bugün açıklanan 17 bin 2 TL’lik taban fiyat maalesef beklentileri karşılamamıştır. Bugün açıklanan minimum fiyat fakat TÜİK bilgilerine nazaran hesaplanan enflasyonu bir müddetliğine telafi edecek bir seviyededir.

<

2024 yılının birinci yarısında ortaya çıkması beklenen yüksek enflasyonu dikkate aldığımızda, bugün yapılan artışın tesirinin süratle ortadan kalkacağı görülmektedir. Bu nedenle iktidarın taban fiyatın yılda bir sefer belirlenmesi konusundaki ısrarına karşı çıkıp, yılın ikinci yarısında tekrar bir fiyat belirlenmesini sağlamalıyız.

“CHP olarak tutumumuz nettir”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak tutumumuz nettir. Biz işçilerden yanayız. İşçilerimizi açlığa ve sefalete mahkûm eden bu sistemi değiştirmek için gayrete devam edeceğiz. Bu çerçevede, taban fiyat düzeyi konuşulurken yalnızca açlık hududu verisini dikkate almak kâfi değildir.

Asıl bakılması gereken, minimum fiyat yönetmeliğinde de söz edilmiş olan, insanların beslenme muhtaçlıklarının yanında barınma, ulaşım, sıhhat, eğitim ve kültürel faaliyetler, için de gereksinim duyulan harcamaları karşılayacak düzeyde olmasıdır. Bu nedenle yalnızca açlık hududunu referans almanın gerçek olmadığını düşünüyoruz. Zira bunu yapmak, yani açlık sonunu referans almak; Türkiye’de var olan derin yoksulluğu kabullenmek manasına gelir. Biz yoksulluğu kabullenmek yerine onu ortadan kaldıracak siyasetleri hayata geçireceğiz. Gayemiz tüm yurttaşlarımızın insan onuruna yakışır bir düzeyde gelir elde ederek hayatlarını sürdürmeleridir.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

2024 yılı bütçesi TBMM’de kabul edildi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.